Šis raksts iepazīstina ar kofeīna ietekmi uz mūsu ķermeni un tā darbības mehānismu. Uzzināsim par kofeīna atkarības procesu!


Studentiem, kuri mācās visu nakti, un biroja darbiniekiem, kuri strādā vēlu, kafija ir burvju zāles, kas palīdz izvairīties no miega kārdinājuma. Iemesls, kāpēc jūs varat pamosties, dzerot kafiju, ir kafijā esošā ķīmiskā sastāvdaļa, ko sauc par kofeīnu. Attiecīgi tie, kas vēlas spēcīgāku efektu, kafijas vietā var dzert koncentrētu kofeīnu saturošus enerģijas dzērienus. Tomēr, ja klausāties to cilvēku stāstos, kuri ir nepārtraukti dzēruši šos dzērienus ar augstu kofeīna saturu, viņi saka, ka kādā brīdī neatkarīgi no tā, cik daudz kofeīna viņi patērēja, viņi nevarēja aizmigt. Ir teikts, ka daži cilvēki nevar dzīvot savu ikdienas dzīvi, nelietojot kofeīnu. Daži cilvēki arī sūdzas par bezmiegu un sirdsklauves kofeīna atkarības dēļ. Kāpēc kofeīns kļūst mazāk efektīvs, ja to lieto nepārtraukti? Kā rodas atkarība no kofeīna?

Lai atbildētu uz iepriekšējiem jautājumiem, mums vispirms ir jāsaprot princips, kā kofeīns mūs pamodina. Iemesls, kāpēc mēs jūtamies noguruši, ir vielas, ko sauc par adenozīnu, darbība. Nervu šūnām (neironiem), kas izplatītas visā mūsu ķermenī, ir specifiski receptori, kas spēj pieņemt adenozīnu. Kad adenozīns pievienojas šim receptoram un uzsūcas neironā, jūs jūtaties noguris. Tā kā starp receptoriem un agonistiem pastāv savstarpēja saistība, viena veida receptori saistās tikai ar konkrētu agonistu, lai veiktu fizioloģiskas reakcijas un darbības. Tas pats princips ir tāds, ka slēdzeni var atvērt tikai ar noteiktu atslēgu. Bet šeit iedomāsimies, ka slēdzenes caurumā ievietojam māla gabalu. Tas noteikti neatvērs slēdzeni, taču ar to pietiks, lai iznīcinātu slēdzenes funkcionalitāti. Kofeīns pilda māla gabala lomu. Slēdzene, ko sauc par adenozīna receptoru, bloķē caurumu, lai tas nevarētu pareizi darboties.

Kofeīna dubultgredzena struktūra izskatās līdzīga adenozīna molekulas dubultgredzena struktūrai. Pateicoties šīm strukturālajām līdzībām, kofeīns var saistīties ar adenozīna receptoriem. Turklāt kofeīna molekulas izmērs ir mazāks nekā adenozīnam, tāpēc tas ciešāk saistās ar receptoriem. Šī iemesla dēļ, kad kofeīns nonāk organismā, tas saistās ar adenozīna receptoriem, traucējot adenozīna uzsūkšanos neironos, tādējādi samazinot adenozīna izraisīto nogurumu. Šis mehānisms ir tas, kā kofeīns jūs pamodina.

Tagad uzzināsim atbildes uz iepriekšējiem jautājumiem. Kāpēc kofeīns kļūst mazāk efektīvs, ja to lieto nepārtraukti, un kā rodas atkarība no kofeīna? Kā minēts iepriekš, kofeīns samazina adenozīna uzņemšanu neironos, traucējot adenozīna saistīšanos ar receptoriem. Šobrīd problēma ir adenozīna molekulas, kas netiek absorbētas. Šīs molekulas netiek absorbētas neironos un paliek telpā starp neironiem, ko sauc par sinapsēm. Tā kā mūsu ķermenis nepieļauj šo situāciju, kad homeostāze ir salauzta, tas rada vairāk adenozīna receptoru neironos un absorbē atlikušo adenozīnu. Šis process izraisa nogurumu, ko uz laiku atliek kofeīns. Tomēr cilvēki, kuri nepārtraukti patērē kofeīnu, nevar samierināties ar šo nogurumu un atkal lietot kofeīnu. Tad mūsu ķermenis atkal rada adenozīna receptorus. Ja šis process tiek atkārtots, adenozīna receptoru skaits strauji palielinās, un kofeīna iedarbība pakāpeniski samazinās. Jums attīstās tolerance pret kofeīnu. Šī fizioloģiskā mehānisma dēļ, ja kofeīnu lieto nepārtraukti, tā efektivitāte samazinās. Kofeīna atkarība ir progresīvāks šī stāvokļa gadījums. Cilvēki, kuriem ir izveidojusies tolerance pret kofeīnu, vienlaikus uzņem lielākus kofeīna daudzumus, lai redzētu miegainības efektu. Strauji palielināta kofeīna deva var izraisīt kofeīna atkarību, kas ne tikai izraisa bezmiegu un nervozitāti, bet smagos gadījumos var pat izraisīt nāvi.

Kofeīns ir viela, kas saistās ar adenozīna receptoriem un novērš noguruma sajūtu. Tomēr tas nav pastāvīgs efekts, un, ja kofeīnu lieto nepārtraukti, var attīstīties tolerance un efekts var pakāpeniski samazināties. Turklāt, ja vienlaikus tiek uzņemts liels daudzums kofeīna, pastāv atkarības no kofeīna risks.